Peloponéz - Nemea

4 položiek celkom
gaia moschofilero wild ferment
€17

Biele víno suché Odrodové zloženie: Moschofilero 100% Chránené označenie pôvodu: Santorini Alkohol: 12%

Kód: 80
anatolikos
€18

Červené víno sladké Odrodové zloženie: Agiorgitiko 100% Chránené označenie pôvodu: Peloponéz Alkohol: 13%

Kód: 78
gaiawines s
€19

Červené víno suché Odrodové zloženie: Agiorgitiko 50%, Syrah 50% Chránené označenie pôvodu: Peloponéz Alkohol: 13%

Kód: 76
gaia wines gaia estate
€26

Červené víno suché Odrodové zloženie: Agiorgitiko 100% Chránené označenie pôvodu: Peloponéz Alkohol: 13%

Kód: 75

Južné Grécko

Obsahuje: Kréta, Peloponéz, Kefalonia
Biele odrody: Moschofilero, Muscat Blanc, Robola (Kefalonia), Vidiano (Kréta) a Roditis
Červené odrody: Agiorgitiko (Peloponnese), Mavrodaphne (Kefalonia + Peloponnese), Kotsifali (Kréta), Liatiko , Mandilaria (Kréta), Syrah, Cabernet Sauvignon

Horúce stredomorské podnebie je charakteristickým znakom južného Grécka. Väčšinou tu nájdete množstvo nádherných aromatických bielych vín spolu s jednou významnou odrodou, ktorou je Agiorgitiko. Považuje sa za jednu z najlepších odrôd v Grécku a je najviac vysádzanou červenou odrodou.
Agiorgitiko je dobre známy z Nemea, regiónu Peloponéz, ktorý je týmto hroznom najznámejší. Červené vína sú plnšie s príchuťou sladkej maliny, čiernych ríbezlí a sliviek s muškátovým orieškom a jemnými horkými bylinkami (niečo ako oregano) a hladkými tanínmi. Vína sú veľkorysé a ovocné, štýlom podobné Merlotu, ale s trochou korenia. Ružové vína vyrobené z Agiorgitiko majú nádherné korenisté malinové tóny a žiarivú sýtu ružovú farbu.
Na strednom Peloponéze, v blízkosti Tripolisu, rastie odroda Moschofilero, v oblasti zvanej Mantineia. Toto krásne, suché, aromatické biele víno vonia po broskyni a sladkom citróne. Ako vína starnú, vyvíjajú viac nektarínkovej a marhuľovej chuti s opečenými orieškovými alebo mandľovými tónmi. Pre tých, ktorí milujú Moscato d'Asti, je to skvelá nová odroda na preskúmanie.
Na severnej strane Peloponézu a Kefalónie je známa odroda Roditis. Vyznačuje sa chuťou limetky, melónu. Odroda Robola je oveľa vzácnejšia (vyskytuje sa väčšinou na Kefalónii) s bohatšími príchuťami sladkého citrónu, ananásu a včelieho vosku a trochou horkosti. Tieto vína sa úžasne hodia k vyprážaným rybám alebo kuraciemu mäsu.
Nakoniec na najjužnejšom ostrove Kréta nájdete jedno z najteplejších vínnych podnebí. Veľmi obľúbeným vínom na ostrove je Vidiano, suché biele víno s chuťou melónu, hrušky a sladkými príchuťami červených jabĺk s miernou kyslosťou. Ďalšia známa odroda je Liatiko, ktoré vyrába aromatické červené vína s vôňou sladkých čerešní, ruží, stoniek ruží a nového korenia s príjemnou kyslosťou. Niektorí výrobcovia ju používajú aj na výrobu sladkého vína sušeného na slnku, ktorý chutí ako čerešňový slaný javorový sirup.