Muses Estate - Mouhtaro 2019

Kód: 126
Neohodnotené
€19
Skladom (> 5 ks)

Červené víno suché
Odrodové zloženie: Mouhtaro 100%
Chránené označenie pôvodu: PGI Thivaikos
Alkohol: 13%

Objem: 750ml

Detailné informácie

Podrobný popis

Vzhľad a chuť

Tmavopurpurová farba, arómy zrelého červeného ovocia a korenia, plné telo, jemné, hodvábne taníny a zvýraznené kyseliny. Víno s potenciálom zrenia viac ako 10 rokov, čo mu časom dodáva unikátny charakter.

Najlepšia teplota pri podávaní 16 - 18°C.

K čomu sa hodí?

Ideálne sa hodí k zverine, alebo k jahňacine, k cestovinám v paradajkovej omáčke a k žltému tvrdému syru.

Flašová zrelosť

Dlhé zrenie, viac ako 10 rokov. Pred expedovaním dozrieva 12 mesiacov v 225-litrových dubových sudoch a 6 mesiacov vo fľašiach.

Vinica

Vinice sa nachádzajú vo výškach medzi 450 a 550 m a majú sklon medzi 3% a 5%.

Odroda

Mouhtaro je unikátna odroda hrozna, ktorá sa pestuje len v Údolí múz (Muses Valley) vo Viotii, kde má vinárstvo Muses Winery svoje vinice. Víno sa v súčasnosti vyrába iba z tejto odrody hrozna. Mouhtaro je pravdepodobne odroda, ktorú pestoval vznešený Vivlinos Oenos, ktorého opísal Hesiodos v 7. storočí pred naším letopočtom. Vivlinos Oenos preslávil Údolie múz po celom antickom svete. Mouhtaro je také zriedkavé, že nie je uvedené ani v knihe "Wine Grapes", ktorá je najvýznamnejšou knihou o odrodách vín a uvádza vyše 1300 odrôd. Dr. Jose Vouillamoz bol naozaj fascinovaný touto odrodou, keď ochutnal víno z nej vyrobené a odvtedy nikdy neopomenie uviesť Mouhtaro vo svojich zoznamoch najlepších pôvodných odrôd gréckych vín.