KIR-YIANNI - Akakies 2020

Kód: 111
1 hodnotenie
€12
Skladom (> 5 ks)

Ružové víno suché

Odrodové zloženie:  100% Xinomavro

Chránené označenie pôvodu: PGI Amyndeon

Alkohol: 12,5%

Detailné informácie

Podrobný popis

Vzhľad a chuť

Jasná ružová farba s modrými odtieňmi. Typické arómy zrelých jahôd a čerešní Xinomavro sa harmonicky spájajú s tónmi ružových lístkov. Na poschodí je výrazná kyslosť v rovnováhe s aromatickou intenzitou a pretrváva do dlhotrvajúceho, chutného záveru.

Flašová zrelosť: 2-3 roky

 

Vinifikácia

Vinica leží v nadmorskej výške 700 metrov vo vinohradníckej zóne Agios Panteleimon, v Amyndeon Appelation v severozápadnom Grécku, jedinom gréckom P.D.O pre ružové vína. Priemerný výnos vinice nepresahuje 40 hl/ha. Pôda je piesočnatá a chudobná, a preto ponúka možnosť produkovať vína vynikajúcej kvality a bohatých aróm. Mikroklímu regiónu charakterizujú studené zimy a teplé letá, zatiaľ čo štyri susedné jazerá prispievajú k existencii mierneho kontinentálneho podnebia.

 

Akakies je konečnou kombináciou dvoch vinárskych techník: 90% muštu podlieha kontaktu s pokožkou a 10% pochádza z vytekania šťavy kvasiacej na červené víno. Hrozno sa uchováva v chladných miestnostiach, aby sa dosiahli teploty medzi 11 a 14 ° C. Po odparení a rozdrvení dôjde ku kontaktu s pokožkou v atmosfére CO2, aby sa zabránilo oxidácii počas 12 až 48 hodín v závislosti od kvality hrozna. Po kvasení víno starne na kaloch po dobu 3 mesiacov s 3 -krát týždenne miešaním, aby sa zmäkčila prirodzená kyslosť a zvýšila sa bohatosť.