Egejské ostrovy - Santorini

6 položiek celkom
sigalas am
€17
Kód: 116
sigalas mm
€17
Kód: 117
gaia thalassitis santorini
Akcia
€25 –12 %
€22
Kód: 73
wine sig2018
Akcia
€28 –14 %
€24
Kód: 118
gaia thalassitis oak ferment
€28
Kód: 72
gaia wild ferment assyrtiko Kód: 74

Egejské ostrovy

Obsahuje: Samos, Santorini, Límnos a ďalšie
Biele odrody: Assyrtiko (Santorini), Muscat Blanc (Samos), Athiri, Malvasia (nazývané Monemvasia)
Červené odrody: Limnio (Límnos), Mandilaria (Paros), Mavrotragano

Santorini je malý, zapustený sopečný ostrov, ktorý je taký suchý, že voda z vodovodu je slaná a vyrobená z odsolenej morskej vody. V skutočnosti väčšinu pitnej vody na ostrov privádzajú lode. Toto je vlasť najznámejšieho gréckeho bieleho vína Assyrtiko. Assytiko ponúka chuť citrónu, ananásu a feniklu. Ďalšou odrodou je Vinsanto, sušené sladké víno. Vonia viac ako červené víno (aj keď je vyrobené z Assyrtiko, Aidani a Athiri) s tónmi malín, hrozienok, sušených marhúľ a čerešní maraschino, s výraznými trieslovinami a vysokou kyslosťou.
Samos je považovaný za pôvodné miesto odrody Muscat Blanc- Muškátu žltého. Víno s touto odrodou nájdeme od suchých až po sladké s charakteristickou aromatickou chuťou liči.
Ostrov Límnos je domovom fascinujúcej odrody červeného vína, ktorá pravdepodobne existovala už za Aristotela. Hrozno sa nazýva Limnio a odlišujú ho tóny malinového ovocia a byliniek. Tieto vinice rastú aj na pevnine v severnom Grécku, kde sa často mieša s trochou Cabernet Sauvignon a Syrah a dodáva veľmi červené víno podobné Bordeaux .